Umowa kupna sprzeda¿y motocykla [wzór, porady jak napisaæ]
Dzięki prawidłowo spisanej umowie kupna sprzedaży motocykla nabywca uniknie kłopotów z zarejestrowaniem pojazdu, a sprzedający z jego wyrejestrowaniem. W dokumencie tym powinno się znaleźć kilka punktów, o których nie wolno zapomnieć.
Na początek uwaga do młodszych fanów jednośladów, którzy być może kupują właśnie swoją pierwszą maszynę, np. klasy 125. Żeby umowa kupna sprzedaży motocykla była ważna, obie jej strony - kupujący i sprzedający - muszą być pełnoletnie. Jeśli więc nie macie jeszcze ukończonych 18 lat, musicie poprosić o to kogoś dorosłego.
Umowy kupna sprzedaży motocykla nie musicie wypisywać sami od zera, w internecie znajdziecie liczne gotowe wzory. Możecie je wypełnić jeszcze na komputerze, ręcznie składając tylko podpis. Żeby dokument był ważny i stał się podstawą do zarejestrowania i wyrejestrowania pojazdu, powinien zawierać kilka punktów - upewnijcie się więc, że ściągnięty wzór umowy je posiada.
-
Data i miejsce spisania umowy - od tego zależy kilka istotnych terminów. Kupujący ma 30 dni na zarejestrowanie, a dotychczasowy właściciel tyle samo na wyrejestrowanie pojazdu. W ciągu 14 dni należy również opłacić podatek od czynności cywilno-prawnych z deklaracji PCC-3.
-
Dokładne dane obu stron umowy - kupującego i sprzedającego:
-
imię i nazwisko
-
adres zameldowania
-
data i miejsce urodzenia
-
nr PESEL
-
rodzaj, numer oraz wystawca dowodu tożsamości
-
Dokładne dane sprzedawanego pojazdu - należy je koniecznie spisać z dowodu rejestracyjnego:
-
marka
-
model
-
nr rejestracyjny
-
nr VIN
-
Na umowie warto zamieścić deklarację, że stan techniczny pojazdu jest znany kupującemu. Dzięki temu sprzedający uniknie późniejszych ewentualnych pretensji ze strony kupującego, który przed podpisaniem umowy powinien rzeczywiście dokładnie sprawdzić maszynę, lub powierzyć do zadanie odpowiedniemu warsztatowi.
Strony umowy powinny ponadto określić, kto zapłaci podatek od czynności cywilno-prawnych (deklaracja PCC-3), wynoszący 2% od kwoty transakcji powyżej 1000 zł. Zazwyczaj obowiązek ten przenoszony jest na kupującego, nie jest to jednak zasada, dlatego warto wpisać ten punkt do umowy kupna sprzedaży motocykla.
-
Podpisy obu stron - ostatni, bardzo ważny punkt umowy. Należy je nanieść RĘCZNIE!
Komentarze 2
Poka¿ wszystkie komentarzeGodzina na umowie to te¿ dobry strza³. Mo¿na zaoszczêdziæ sporo nerwów i czasu w pó¼niejszym czasie :P
Odpowiedz" Na umowie warto zamie¶ciæ deklaracjê, ¿e stan techniczny pojazdu jest znany kupuj±cemu. Dziêki temu sprzedaj±cy uniknie pó¼niejszych ewentualnych pretensji ze strony kupuj±cego, który przed ...
Odpowiedz